Почетна / Актуелно / Нови детали од Лондон: Тој е убиец! Се удри во толпата со голема брзина и потоа продолжи да убива со нож!

Нови детали од Лондон: Тој е убиец! Се удри во толпата со голема брзина и потоа продолжи да убива со нож!

Градоначалникот на британската престолнина Садик Кан  го опиша инцидентот до џамија до Финсбери Парк како терористички акт.

“Градската полиција реагираше на ужасниот  терористички напад, чии жртви станаа невини луѓе до Финсбери Парк”, напиша градоначалникот на страницата на Фејсбук.   Според него, станува збор за намерно напад против жители на Лондон, од кои многу биле на молитва за време на светиот месец Рамазан.

“Ова е напад врз вредностите на нашето општество – чувството на толеранција, слобода и почитување”, додаде Садик Кан, повикувајќи лондончани да останат смирени. “Заедно ќе одолееме. Моите мисли сега се со оние кои настрадаа во реонот на Финсбери Парк. Останете во контакт со контратерористичкиот оддел, кој во моментов го испитува инцидентот. Треба да се обединиме против сите кои се обидуваат да не поделат и да посеат омраза и страв “, изјави по повод инцидентот британскиот министер за внатрешни работи Килибарните Рудд, цитирана од The Guardian.

Истрагата на крвавиот инцидент во лондонскиот Финсбери Парк е доверено на британската полиција за борба со тероризмот, пријави од своја страна германскиот национален дневен весник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Локалните медиуми не престануваат да објавуваат приказни на лондончани, кои станале очевидци на кошмарот крај муслиманскиот молитвен храм во северен Лондон.   “Видов од 8 до 10 лица. Некои лежеа на земјата, некои беа третирани  од полицајци и лекари. Тоа го видов во почетокот. Пред нападот улицата беше многу прометна, бидејќи денес е Рамазан. Многу луѓе беа во џамијата и се молеа. И кога молитвата заврши, луѓето почнаа да излегуваат на улица, а возлиото  се удри во толпата со бесна брзина “, изјави очевидец.

” Она што се случи таа ноќ, не беше случајност, тој не беше пијан , не само што удри на таастрана и се удри во луѓето на тротоарот, тој  тоа го направи свесно  и тој беше многу задоволен од она што го направи “, раскажува друг сведок на полноќ на ужасот

” Тој се удри во толпата, а потоа се заглави, имаше и автомобил и   немаше каде да одат.  Бече запрен.  Тој потоа излегол и почнал да напаѓа со нож но бргу бил совладан од толпата

Двајца успеаја да избегаат, еден беше фатен “, изјавила очевидци. Дописникот на Ren.tv забележува дека секунди по нападот настапува паника. Луѓето брзаат да им помогнат на настраданите, кои се на земјата. повици во Брза помош остануваат неодговорени, а итните медицински пристигнале со огромно задоцнување. Еден од мажите е со срцева слабост . подоцна сведоци ќе кажат дека починал пред да стигне до болницата.

НОВО! Едно лице загина и 10 се повредени при напад пред џамија во Лондон

Напаѓачот е уапсен од толпата. Другите мажи, кои биле заедно со него вовозлиото  успеваат да избегаат. Нивниот идентитет се утврдува. Уапсениот 48-годишен возач е во болница, каде што ќе се утврдува каква му е  е ментална состојба.