Почетна / (не)Секојдневно / Овие стари рецепти се за остранување на т.н. „жуљеви„ на нозете

Овие стари рецепти се за остранување на т.н. „жуљеви„ на нозете

Тие настануваат поради постојано триење, притисок и иритација. Обично се појавуваат на нозете, но понекогаш тие можат да влијаат на рацете кога правиме нешто што вклучува интензивен контакт со кожата. Покрај тоа, може да се појават и како резултат на недостаток на доволно влага во одредена област на кожата.

Други предиспонирачки фактори се носење на тесни чевли и деформирани стапала. Треба да знаете дека пациентите кај кои е дијагностициран дијабетес или заболување на циркулаторниот систем, се изложени на поголем ризик од формирањето на жуљеви.

Во ретки случаи, тие може да предизвикаат болка. Каков и е вашиот случај, сигурно е потребен ефикасен начин за справување со проблемот

За среќа, постојат голем број на природни средства кои успешно ја омекнуваат кожата, штитејќи не од појавата на жуљеви.

Во денешниот напис, ќе споделиме неколку најефикасните начини за нивно отстранување. Важно е да ги применувате веднаш штом ќе забележите задебелување на вашата кожа.

1. Натриум бикарбонат

Натриум бикарбонат е природен ексфолијант кој помага да се намалат мртвите клетки на кожата на нозете. Има антибактериски својства. Благодарение на ова се занимава со габи кои го проблемот на кожата. Покрај тоа, се карактеризира со анти-воспалителни својства, со што се намалува големината на масата.

Состојки:

3 супени лажици сода бикарбона
1 чаша топла вода (количината зависи од големината на чашата)

Подготовка:

Топлата водата не ја користете се додека не ја достигне температура за нозете. Потоа ставете ја во голема чинија. Додадете 2 супени лажици сода бикарбонати. Натопете ги нозете во добиената мешавина 10 минути. Сега треба да ги истриете нозете со жуљевите и да ги исплакнете. Повторете ја оваа постапка најмалку 3 пати неделно.

2. Аспирин

Една од алтернативните употреби на аспирин е неговата употреба како средство за омекнување на кожата. Тој содржи антиинфламаторни состојки кои ја намалуваат големината на масата и ја омекнуваат кожата во погодените области.

Состојки:

6 аспирин апчиња
1/2 лажичка сок од лимон (2,5 ml)
1/2 лажичка вода (2,5 ml)
1 пластична кеса

Подготовка:

Здроби го аспиринот се додека не се навлажни. Потоа се меша со сок од лимон и вода. Треба да добиете паста.
Ставете ја пастата на погодената кожа. Потоа покријте ја областа со најлонска кеса. Дозволете му на природниот лек да дејствува 10 минути, а потоа исплакнете со топла вода. Користете ја пстата за отстранување на акумулираните мртви клетки на кожата. Повторете ја постапката секој ден.

3. Лимон

Сок од лимон, како и кората од лимон, се корисни кога сакаме да се справиме со проблеми на нозете и рацете. Треба да знаете дека лимоните ја штитат кожата од пукање и инфекција.

Состојки:

1 кора од лимон
1 исцеден сок од лимон

Подготовка:

Помешајте ја кората од лимон со сокот од лимон, а потоа ставетеја смесата на погоденото место. Покријте ја со кеса и нека природниот лек работи цела ноќ.
Следниот ден заменете ја кората. Повторете ја постапката за 7 дена. Покрај тоа, можете да втриете малку свеж исцеден сок од лимон на погодената област и целосно да го елиминирате проблемот.

4. Кромид

Можете да го користите кромидот како домашен лек за борба против рани кои се појавуваат на нозете. Тој поседува антимикробни и антиинфламаторни својства.

Состојки:

1 парче кромид
1 лажичка сок од лимон (5 ml)
1 лажичка сол (5 g)
1 лепенка

 

Подготовка

Земете дебело парче кромид. Стави сол и сок од лимон на неа. Ставете го кромидот врз погоденото место. Потоа покријете го со лепенка. Нека природниот лек работи цела ноќ. Повторете ја постапката за една недела.

5. Рициново масло

Ова масло се карактеризира со хидрантни и обновливи својства, кои се корисни за намалување на големината на жуљевите и нозете.

Состојки:
1 лажичка рициново масло (15 g)
1 лепенка

Подготовка:
Натопете ги нозете во топла вода со оцет 10 минути, нанесете го рицинусовото масло на кората. Потоа ставете лепенка. Повторете ја постапката секој ден додека проблемот целосно не исчезне.