Почетна / (не)Секојдневно / Повеќе обоена салата за освежување

Повеќе обоена салата за освежување

Спанаќ, јаболко, морков, цвекло – загарантирана рецепт за енергија. А ако додадете и малку имагинација, ќе добиете одлична салата.

Потребни производи:

100 г бејби спанаќ
100 г рукола
50 г сушени боровинки
2 мали глави цвекло
2 моркови
1 јаболко сорта “Грини Смит”
сусам за попрскување:
30 г свеж ѓумбир
1-2 чаша мед
сок од 1 лимон сол по вкус

Начин на приготвување:

Цвеклото и јаболкото се излупени и се сече на мали коцки. Морковите се лупат и се рендаат на големо ренде. Така подготвениот зеленчук и јаболкото се мешаат во сад со спанаќот и руколата. Ѓумбирот се става настрана и се полева со сокот од лимон, се додава сол и мед. Салатата се додава и вкусови се создаваат. Се служи со боровинките и запечен на сува тава сусам.