Почетна / Магазин / Наука и технологии / Премиерата на Nokia X ќе биде на 27-ми април

Премиерата на Nokia X ќе биде на 27-ми април

Nokia беше еден од најактивните производители на изложбата MWC 2018 во Барселона, каде што претстави пет нови паметни телефони, вклучувајќи го и новиот предводник Nokia 8 Sirocco. Компанијата веќе работи на уште неколку уреди за да може да го прошири своето присуство во мобилната индустрија во 2018 година. Последните податоци на NokiaMob откриваат дека од HMD Global ќе претстават до крајот на месецот уште еден атрактивен модел со името Nokia X. Официјалната премиера ќе биде во Кина на 27 април.

Тогаш ќе разбереме повеќе за техничките спецификации на Nokia X и кога ќе очекуваме да почне со продажба на европскиот пазар. Според непотврдени информации, паметниот телефон ќе биде достапен во конфигурации со Qualcomm и MediaTek процесори, кои се дополнети со 4GB или 6GB RAM меморија. Многу е веројатно дека Nokia X ќе работи под Android Oreo. Се очекува паметниот телефон да има камери кои се типични за највисоката класа.

Интересен факт е дека пред четири години откако Microsoft ја купи мобилната дивизија на Nokia на пазарот беше претставена серија од евтини модели со името Nokia X. Многу фанови на технологијата најверојатно се сеќаваат на импресивните за тоа време Nokia X6 и X7, кои работеа со Symbian. Новиот модел најверојатно ќе биде позициониран во средната ценовна класа, но ќе предложи некои карактеристики на предводник, со што ќе се обиде да го освои вниманието на корисниците.