Реал го уништи Јуве среде Торино, Роналдо со гол на сезоната

Европскиот клупски шампион Реал Мадрид продолжува да гази се на својот пат во Лигата на шампионите, откако го победи минатогодишниот финалист Јувентус со 3:0 среде Торино.

Во големи херој за „белите“ се претвори Кристијано Роналдо, кој нанижа два гола против „бјанконерите“ и веќе има 9 погодоци во 6 натпревари против нив во турнирот на богатите. Неговиот втор беше неверојатен, откако беше постигнат со ножички и кој сигурно ќе влезе во историјата на турнирот.

Малку по фантастичниот гол, Пауло Дибала беше избркан со втор жолт картон и интригата целосно заврши. Во 72-та минута Марсело го оформи крајниот резултат, со што Реал е на пат за прв пат во ерата ЛШ да го елиминира Јуве во два натпревари.

Мадрид, исто така, постигна прв успех во Торино од сезоната 1961/61, кога беше 1:0 во КЕШ. „Бјанконерите“ го запишаа својот прв пораз дома во Лигата на шампионите по 23 натпревари.

Баерн Минхен пак ја победи Севиља со 2:1 како гостин во првиот четвртфинален натпревар, одигран на стадионот „Рамон Санчез Писхуан“.

Андалузијците го отворија резултатот половина час по почетокот преку Пабло Сарабиа кој се послужи со рака, но судијата Даниеле Орсато не виде ништо лошо и го призна погодокот. Пет минути потоа уште еден играч на Севиља ја испрати топката во мрежата, но овој пат Хесус Навас го матираше сопствениот голман при центрирање на Франк Рибери.

Во второто полувреме супериорноста на германскиот хегемон беше видлива и логично во 68-та минута целосниот пресврт беше факт. Тиаго Алкантара го искористи мекото поднесување на Рибери и постигна гол со глава.

Така Баерн стави крај на серијата од пет последователни порази на шпанската земја. Реваншот е следната среда, а баварците се наоѓаат во одлична позиција да ја запрат негативната тенденција да отпаѓаат од шпански тимови во последните четири сезони во Лигата на шампионите.