Реал Мадрид ја освои рекордна 11-та титула во Лигата на Шампионите. Пред околу 80 000 гледачи на легендарниот “Сан Сиро” во Милано, играчите на Зинедин Зидан го победија Атлетико Мадрид со 6: 4 по изведувањето на пенали. Двата тима се сретнаа во повторување на финалето од 2014 година, а кралскиот клуб повторно излезе краен победник.4848663

Регуларното време заврши 1: 1 по головите на Серхио Рамос во 15-тата и Јаник Фереира Караско во 79-тата минута. Првото полувреме еволуираше одлично  за Реал, кои уште во 6-тата минута ја создадоа прва гол опасност. Одлично центрирање на Герет Бејл од слободен удар кој го најде во шеснаесетникот Каземиро кој се измолкна од заштитата на Атлетико, шут, но Јан Облак спаси. Играчите на Зинедин Зидан продолжија да со  активниот тим на теренот и во 15-тата минута го отворија резултатот. Тони Крос центрираше од фаул, Бејл ја  одврати топката со глава, по што таа се најде во Рамос, кој од чиста позиција постигнува за 1: 0.

4848664На повторувања сепак јасно се виде дека капитенот на Кралскиот клуб се наоѓа во офсајд ситуација. Сепак голот беше почитуваат и така Реал излезе напред. До крајот на полувремето “белите” логично почекааа за  своите можности на контранапад, при што само одличните интервенции на Облак го задржаа резултатот непроменет. На спротивната страна напаѓаа фудбалерите  на Атлетико  и не успеваа да  го најдат патот до вратата на Навас и не создадоа ниту едно чиста гол шанса до одморот.

Второто полувреме започна од соништата , го и добија правото  да ги исполнат 11-метарски пенал. Во 47-тата минута Пепе изврши глупаво прекршување против Фернандо Торес и Клатнбрг логично покажа на белата точка. Зад топката застана водечкиот голгетер на Атлетико Антоан Гризман, кој одлучи да се обложи на силата, но ударот  му удри пречката и резултатот остана непроменет. Тоа беше вториот  последователен  пенал за Реал во трката по пропуштање на Торес во реваншот против Баерн во полуфиналето. Во 54-тата минута нова одлична можност се отвори пред “црвено-белите”. По центрирање на Гризман топката падна во останатиот неизолирани Стефан Савиќ, кој сепак од метар не успеа да  ја најде целта. Реал одговори со далечен шут на Бејл, кој помина покрај голот Уште можност пред Атлетико се отвори во 59-тата минута, при што Саул пука опасно  како од одбојката, но и тука топката не се најде во контурите на голот. По видливото супериорност  во 70-тата минута Реал организира метеорски контранапад, при што Бензема излезе очи во очи со Облак, но Словенецот повторно беше безпогрешен. Во 78-тата минута кралскиот клуб можеше да одлучи сè со втор гол, но неколку блескавите недостатоци на Роналдо и Бејл го оставија резултатот непроменет. Буквално во возвратниот  напад Атлетико воскресна по компензаторни погодок на влезената резерва Јаник Фереира Караско. Поранешниот фудбалер на Монако се запиша по асистенција на Хуанфран.

4848665До крајот на регуларното време нов гол не падна и натпреварот влезе во продолженија. Во дополнителните 30 минути и двајта  тима пропуштија одлични можности да стигнат до крајниот успех и така шампионот требаше да биде избран по  пенали. Младиот Лукас Васкез му даде предност на Реал со ладнокрвно извршување од белата точка. Гризман израмни за Атлетико во одмазднички удар, со што се надомести за изпуштемиот пенал на почетокот на второто полувреме. Следеа четири последователни точни настапи на Марсело, Габи, Герет Бејл и Саул. Капитенот на кралскиот клуб Серхио Рамос повторно даде предност на својот тим, по што Хуанфран пропушти,  и го погоди страничниот столб. Последната петта пенал за Реал беше оставена за Кристијано Роналдо, кој не згреши и  го донесе 11-тиот трофеј на “белите” од трката. За Атлетико пак тоа беше трето загубено  финале во нивната историја