Почетна / Магазин / Деликатеси / [РЕЦЕПТ] Кременадли со сос од зеленчук

[РЕЦЕПТ] Кременадли со сос од зеленчук

Потребни производи:
6 кременадли
500 г свежи печурки по желба
3 големи главици кромид
5 лукчиња
50 г путер
сол, црн пипер
500 г свежи пиперки
1 лута пиперка
300 мл телешка или свинска супа1f8ed53bddfe9a892c73fda023f9ea45 (1)

Подготовка:
Месото се чука малку и се додава вкусов од двете страни со сол и црн пипер. Во тава со малку масло се пропржува до заруменување. Потоа стековите се вадат и во маслото во кое се пржи се додаваат сецканиот зеленчук, зачините и супата. Ако е потребно се става и малку брашно за густина.

Кога сосот ќе се приготви, вратете го месото во него и потоа печете во умерена рерна до подготвеност на месото. Послужете со гарнир по желба.
Фото: istock