Почетна / Магазин / Деликатеси / [РЕЦЕПТ] Домашен сладолед со кафе

[РЕЦЕПТ] Домашен сладолед со кафе

Состојки:
4 банани
200 мл кафе
1/2 лажиче екстракт од ванила
Подготовка:
Подгответе го кафето и засладете го. Во блендер ставете исечени банани, ванила и оладеното кафе (тоа може да е млеко со инстантно кафе, не е задолжително да е еспресо). Сето сомелете го до совршена мазност. Префрлете ја смесата во соодветен сад и замрзнете за неколку часа во замрзнувач. Послужете го со полнење по ваш избор, ореви, овошје.