Почетна / Магазин / Деликатеси / [РЕЦЕПТ] Палачинки со боровинки

[РЕЦЕПТ] Палачинки со боровинки

Состојки:
3 јајца
1/2 чаша брашно
1 лажиче прашок за пециво
1/2 чаша фета сирење, може да го замените со јогурт или урда
1 лажица мед
100 г боровинки
Подготовка:
Изматете ги јајцата во сад. Потоа додадете го кон нив брашното, прашокот за пециво, сирењето / јогуртот и медот. Измешајте добро и конечно додадете ги плодовите. Повторно промешајте, но внимателно, за да останат боровинките цели.
Потоа запржете ги палачинките во тава со нелеплив слој. Овој рецепт може да го пробате и со други плодови како банана, јагоди, цреши.