Почетна / Магазин / Деликатеси / [РЕЦЕПТ] Печена пастрмка во фолија

[РЕЦЕПТ] Печена пастрмка во фолија

Состојки:
2 пастрмка
2-3 лажици маслиново масло
1 лимон
3-4 страка магдонос
рузмарин
сол
црн пипер
Подготовка:
Намачкајте пастрмка со маслиновото масло. Извалкајте ја во зачините со претходно исецкан магдонос. Истискајте сок од половина лимон. Поле добро поминете ги рибите со него. Од втората половина на лимони исечете неколку парчиња и наредете ги врз рибите. Завиткајте стегнато со фолија.
Печете на загреана на 200 степени рерна за околу 20 минути.