Почетна / Магазин / Деликатеси / [РЕЦЕПТ] Печени ќофтиња со магданос

[РЕЦЕПТ] Печени ќофтиња со магданос

Состојки:
500 г мелено месо мешавина
1 тиквичка
50 г лебни трошки
50 мл масло
сол
црн пипер
чубрица
2 страка свеж магдонос
1 јајце
Подготовка:
Тиквичките се рендаат на ситно. Се цедат од водата и се ставаат во сад заедно со меленото месо. Измешајте ги сите производи со меленото месо и замесете добро. Со раце оформете големи рамни ќофтиња. Ако ќофтињата се премногу лепливи, извалкајте ги во уште малку лебни трошки. Наредете ги во намачкани тави со масло и печете до зацрвенување.