Почетна / Магазин / Деликатеси / [РЕЦЕПТ] Урда со ореви и сливи

[РЕЦЕПТ] Урда со ореви и сливи

Состојки:
300 г урда
150 г ореви
100 г сливи
30 г шеќер
2 белки
1 течна ванила

Подготовка:
Мелени ореви на ситно. Измешајте урда многу добро заедно со оревите. Потоа додадете ванила и претходно изматените белки. Промешајте со дрвена лажица. Преместете во соодветен сад и горе украсете со сините сливи.