Почетна / TOP NEWS / САД го замрзна имотот на роднините на сирискиот претседател Башар ал Асад

САД го замрзна имотот на роднините на сирискиот претседател Башар ал Асад

Трамповата администрацја наметна санкции уште на една група сириски поединци и компании поради кршење начовековите права, пишува АП.

Меѓу нив се и роднините на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Американското министерство за финансии во вторник соопшти дека го замрзнал имотот на пет сиријски граѓани и пет сиријски комнапни, а на Американцикте им забрани да обавуваат било какви финансиски трансакции со нив.

Министерството соошти дека причините за санкциите се “упорните напади врз цивили”.