Почетна / TOP NEWS / Шест работи кои треба да ги знаете за првите денови на бебето!

Шест работи кои треба да ги знаете за првите денови на бебето!

Сте биле на курс. Дали сте прочитале книги? Го пребарувате Google? Сигурно имате идеја што можете да очекувате кога на свет ќе дојде бебето?

Вистината е дека додека знаете кое е најдоброто седиште да го поставите за него во автомобилот (и како да го монтирате!) Или како да ги промените пелените… Тоа го знаат многу родители, но тоа се основни раборти останатите информации како на примет за некои важни здравствени теми остануваат недознаени, вели д-р Арон Браун, родител Советник и ко-автор на “Бебе 411: јасни одговори и умен совет за првата година на вашето бебе”. Секогаш ќе има многу несигурни моменти – една од радостите да се биде родител – но ако научите некои од овие важни факти, можете да поминете низ првите бесценети денови на детето многу полесно.

1. За бебето многу алармартни се првите 48 часа. Додека се уште се наоѓате во болницата, тоа ќе биде поспано. “По вагинално породување, нормално е да се вратите за два дена, и одеднаш вашето бебе се буди, сфаќа дека е надвор од матката и дека тоа е многу брзо”, вели д-р Браун.
“Вообичаено е шок за новите родители како бебето беше толку тивко во болницата и одеднаш се буди и почнува да плаче и повеќе нема поддршка од сестри и други искусни луѓе”.

2. Хранењето не може да биде подолго од три часа. Можеби сте прочитале дека бебето треба да јаде околу осум пати во 24 часа. Она што повеќето нови родители не знаат е дека овие осум оброци не можат да бидат распределени рамномерно во текот на денот. Наместо тоа, вашето бебе може да ги собере оброците.
“Ова е она што се случува кога детето јаде неколку пати со кратки паузи, а потоа може да има подолга пауза пред следниот оброк”, објаснува д-р Браун.
Прерано е да се грижиш за неговиот режим – како јаде бебето и кога тоа е гладно.
“Доколку доите, исхраната на детето го стимулира производството на млеко, затоа гледајте ги овие осум оброци на ден во моментот кога сакате да помогнат во задржувањето на количината на млеко”, додава д-р Браун.

3. Светлата жолтица е во редот на нештата. Тоа не е најдобриот услов за фотографии, но во секој случај не мора да се грижите премногу за тоа. “Сите бебиња може да бидат малку жолти во лицето во текот на првите 3-4 дена од животот”, вели д-р Браун.
“Ова е нормално бидејќи виновникот, жолчниот пигмент билирубин, не се чисти доволно со столицата. Бебињата не јадат многу во првите денови, па затоа не добиваат многу “. Како резултат на тоа, билирубинот може да се акумулира во кожата и да стане малку жолт.

Ова обично се погодува кога детето почнеува да јаде и тоа го правиа повеќе редовно – по неколку пати на ден околу 4-5 ден од својот живот. Поопасно е ако детето ви пожолтее во првите ден-два, кога е родено предвреме и / или жолтата боја ги претвори и други делови од неговото тело.
“Ако бебето почне да личи на тиква, меѓу болницата и првата средба со педијатар, треба да се јавите на лекар”, советува д-р Браун, истакнувајќи дека во вакви случаи може да се стави и третман. Педијатар д-р Дејвид Л. Хил, автор на “Татко кон татко: Како да си професионален родител”, додава: “Има тенка линија помеѓу лесната и сериозната жолтица, која може да биде опасна за мозокот и бара итен третман. Дури искусни лекари понекогаш имаат потреба од истражувања за да знаат дали жолтица е опасна. А предвремено родените бебиња и оние кои ги изгубиле повеќе тежина, се загрозени. ”

4. Бебињата се ноќни суштества. Неправедно, но факт: бебињата обично се страшно поспаливи дење, а ноќе се подготвени за забава, токму кога сакате да си легнете. “Тие не произведуваат мелатонин во првите четири недели од животот, затоа немаат чувството за деноноќие и обично повеќете се будни во текот на ноќта”, вели д-р Браун. Со текот на времето, ова ќе биде направено само по себе. “Може да помогнете со држење посветла и повеќе жив дома во текот на денот и темно и мирно ноќе”, советува д-р Браун. Кога бебето ќе се разбуди во текот на ноќта, потрудете се да го држите колку може повеќе во темно, додека гледате доволно за да го нахраните или да промените пелена.

5. Вашето бебе ќе кивне и многу ќе жригнува. Малите бебешки кијавиции се ужасно слатка, но може и да ви вознемирени да не би барем да има алергија. Бидете мирни – кивањето е нормално. “Бебињата не знаат како да го испразнат носот, а сеуште имаат амнионска течност која треба да експлодира од воздушните патишта”, вели д-р Браун. Може и да чувствувале како бебето ика во утробата и тоа може и да продолжи, штом излезе. “Бебињата се лесновозбудими, што може да доведе до лесен спазам во дијафрагмата и икање” Имајте на ум дека се возбудени за нив може да значи и тоа нешто толку едноставно како поминување од заспана во будна состојба или со јадење кон нејадење.

6. Отстранување на столицата започнува првиот ден. Брзо ќе станете оној родител кој зборува / мисли / сонува / бара во Гугл по цел ден. “Многу мајки доилки мислат дека бебето им има пролив, но всушност е нормално да е течно”, вели д-р Хил. “Дебелото црево се уште е доста неискусно во одвојувањето на водата од столицата. Градите, исто така, го забрзуваат преодот преку цревата. Но, тоа е убаво. Така, телата на бебињата се ослободуваат од билирубин. “Може да забележите промена во фекалната боја во текот на првите неколку дена. Тие првично се темни (како катран, наречен “мекониум”), потоа кафеави, зелени, потоа жолти. “Многу родители се загрижени дека столицата на нивното дете станала зелена”, вели д-р Хил. “Јас им објаснувам дека сум задоволен, сѐ додека е земна боја”, се шегува.б. “Многу мајки доилки мислат дека бебето им има пролив, но всушност е нормално да е течно”, вели д-р Хил.