Почетна / Магазин / Наука и технологии / „Сојуз“ изведе во орбитата европски сателит

„Сојуз“ изведе во орбитата европски сателит

Руската ракета “Сојуз” успешно го изведе во орбитата европскиот геостационарен комуникациски сателит SES-15, соопшти директорот на компанијата “Арианеспас” (Arianespace) Стефан Израел, цитиран од агенциите. “SES-15 се одвои од ракетата носач” Сојуз “, напиша Израел во” Твитер “. Ракетата беше истрелана од космодромот “Куру” (Француска Гвајана) во четвртокот попладне. Овој старт беше одложуван неколку пати поради протестите, кои ја зафатија француската странска територија во Јужна Америка.

SES-15 ќе ги обезбеди телекомуникациски услуги за Северна Америка, како и за мрежите VSAT за морски и воздушен транспорт на Пацификот. Тој е изграден врз основа на најновата вселенска платформа Boeing 702SP. Таа го користи и целосно електричниот погонски систем XIPS,а  сите орбиталата маневри и корекции на положбата на сателитот се вршат со помош на овој систем без употреба на хемиско ракетно гориво. Очекуваниот рок за работа на сателитот е 15 години.