Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Умтити ја менува Барса со Реал во текот на летото?

Барселона веројатно ќе се раздели со двајца француски дефанзивци во текот на летото, објавија локалните медиуми. Левиот дефанзивец Лука Дин е предложен на италијанскиот Јувентус, бидејќи не влегува во плановите на тренерот Ернесто Валверде. 24-годишниот Дин беше донесен на „Камп Ноу“ од ПСЖ во текот на летото на 2016 година …

Повеќе

Хамес: Не треба да бараме одмазда против Реал Мадрид

Халфот на Баерн Минхен, Хамас Родригез сега е на другата страна на судирот меѓу Баварците и Реал Мадрид. „Не треба да бараме одмазда против Реал Мадрид заради минатата година. Ние мора да ги прифатиме дуелите како два чекора до финалето“, изјави Колумбиецот во интервју за весникот „TZ“. „Кристијано Роналдо е …

Повеќе

Васкез: Пеналот беше чист, но очигледно треба да свикнеме со зависта на луѓето

Лукас Васкез од Реал Мадрид, врз кој беше досуден најконтроверзниот пенал оваа сезона, не е изненаден од коментарите дека всушност Меди Бенатиа од Јувентус не извршил никаков прекршок во дуелот помеѓу двата тима од Лигата на шампионите. „По натпреварот, реков дека тоа е пенал“, изјави напаѓачот на „кралевите“. „Ја гледав …

Повеќе

Легендарниот Чилаверт: Фудбалската мафија го исфрли Јуве од Лигата на шампионите

Фудбалската мафија е причина Реал Мадрид да го елиминира италијанскиот шампион Јувентус од 1/4-финалето на Лигата на шампионите. Ова го напиша легендарниот голман Хозе Луис Чилаверт во социјалните мрежи. Парагваецот мисли на контроверзниот пена што „кралевите“ го добија при поразот на Сантијаго Бернабеу во 93-тата минута. По него, Кристијано Роналдо …

Повеќе

Скандалот добива на интензитет: Поранешен шпански судија вели дека нема пенал за Реал

Поранешниот шпански арбитер Итуралде Гонзалес, кој ја анализираше судската одлука за „AS“, е категоричен дека судијата Мајкл Оливер погрешил, кога досудил пенал за Реал Мадрид. Како што е познато, до 93-тата минута Јувентус водеше со 3: 0 на „Бернабеу“ и средбата одеше во продолженија, кога Меди Бенатиа го поттурна малку …

Повеќе

Реал преживеа против Јуве со пенал во 90-тата минута, досадно реми на „Алијанц Арена“

Европскиот клупски шампион Реал Мадрид мина низ деветте круга на пеколот, за да се рангира во 1/2-финалето во Лигата на шампиони. „Кралскиот клуб“ со лесна рака потроши предност од 3:0 против Јувентус од Торино и до 61-та минута „бјанконерите“ ја избришаа негативата по два гола на Марио Манџукиќ (2, 68) …

Повеќе

Барса и Реал се број 1 по интересен репер

Барселона и Реал Мадрид се клубови чии играчи имаат најдолготрајни договори кога станува збор за луѓе со професионален статус. Шест од осумте први тимови во оваа листа на фудбалската опсерваторија ЦИЕС стигнаа до четвртфиналето на европските клупски турнири. Истражувањето беше спроведено меѓу тимовите во првите пет првенства во рангирањето на …

Повеќе

Роналдо подготвува чистка во Реал Мадрид

Голгетерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо имал листа од имиња на играчи, со кои не сака веќе да е соиграч, пријави „Don Balon“. Според шпанското издание станува збор со шестмина играчи – Иско, Кејлор Навас, Матео Ковачиќ, Маркос Љоренте, Борха Мајорал и Дани Себаљос. Во исто време петкратниот и актуелен …

Повеќе

Перез: Малку ми се четири Шампионски лиги со Реал

Четири трофеи во Лигата на Шампионите се малку, изјави претседателот на Реал (Мадрид), Флорентино Перез, кој сака да освои уште две, за да се израмни со легендата Сантијаго Бернабеу. Шпанците најверојатно ќе се квалификуваат во полуфиналето на најпрестижниот клубски турнир и ќе бркаат трет трофеј. „Достигнувањето на Бернабеу е она …

Повеќе

Клоп е на листата на желбите на Реал Мадрид

Раководството на Реал Мадрид знае кој ќе биде новиот тренер, ако Зинедин Зидан биде отпуштен, пишува британскиот таблоид „The Sun“. Според изданието, менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, е едно од имињата на листата. Во оваа сезона Реал одлично се справува во Лигата на Шампионите, но огромната разлика со Барселона и …

Повеќе