Почетна / Актуелно / Турските власти издадоа налози за апсење на неколку челни лица на уште еден весник

Турските власти издадоа налози за апсење на неколку челни лица на уште еден весник

Во раните утрински часови на 19 мај турските власти издадоа налог за апсење на четворица од раководителите на весникот “Созчу”, вклучувајќи го и Бурак Акбал, за наводни врски со ѓуленисткото движење (ФЕТО), пишува весникот Hurriyet.Со налогот се апсат Медиха Олгун, управен директор на новинарскиот портал на весникот, менаџерот за финансиски прашања Јонка Кале и дописникот Гокмен Улу се останатите тројца обвинети. Сомневањата против нив се за членство во ФЕТО – движењето, кое според Анкара формирала обидот за државен удар од летото на 2016 година
Адвокатите на “Созчу” не ги потврдија информациите, велејќи дека пред нив не се претставени слични документи.