Турскиот премиер Бинали Јилдирим потврди дека крајбрежната стража на Турција го тргнала  грчкото знаме на островче во источниот дел на Егејското Море , чиј суверенитет се оспорува од Анкара , соопштуваат грчките и турските медиуми.

Говорејќи во Истанбул, Јилдирим предупреди дека Турција “нема да толерира ескалација на тензиите од страна на соседна Грција “.

Во петокот групата Грци го крена грчкото знаме на островот Androfotos .

Локалната локација samos24.gr објави дека тројца Грци пристигнале со брод на о. Андропотос и го поставиле  грчкото знаме на највисоката точка на ненаселениот остров. Тие, исто така, направиле слики од нивната мисија.

“Крајбрежната стража презеде неопходните активности и го симнале  знамето оттаму. Препорачуваме на Грција, во контекст на добрососедството, да избегнуваат провокативни активности кои ќе ги зголемат тензиите ” меѓу двата соседи и сојузници во НАТО, истакна Јилдирим.

Тој  тврди дека инцидентот е сличен на она што се случи за време на кризата на островот Имија (Турците го нарекуваат Кардак) во 1996 година, кога двајцата сојузници од НАТО беа на работ на воен судир. Тогаш четворица Грци од соседниот остров Калимнос, вклучувајќи го градоначалникот и сопственикот на стадо овци, останало на островчето и подигнаа грчко знаме на Имија.

Од своја страна, турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, истакна: ” Не преземај никаква опасна акција, нашите војници може да предизвикаат инцидент “. Неговиот говор беше направен за време на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Во меѓувреме, портпаролот на грчката влада, Димитрис Цанакопулос, рече дека нема докази за “кршење на територијалниот интегритет на Грција “.

Тензиите помеѓу Турција и Грција се зголеми во последните месеци заради територијални спорови во Егејското Море, поради одбивањето на Грција да врати осум турски војници, кои избегаа таму по обидот за преврат против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во 2016 година, како и поради апсењето од страна од двајца грчки војници на Турција кои по грешка влегоа на турска територија.