Актуелно
Почетна / Актуелно / Во Дортмунт германската канцеларка Меркел ја започнувасвојата предизборна кампања…

Во Дортмунт германската канцеларка Меркел ја започнувасвојата предизборна кампања…

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја започнува предизборна турнеја низ земјата од градот, кој се смета за упориште на Германската социјалдемократска партија (СПД) – Дортмунд, коментира националниот дневен весник Die Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Во Дортмунд Меркел ќе зборува за програмата на ХДС за Демохристијанската асоцијација за работна сила (CDA) фокусирана врз вработувањето во земјата. Потоа претседателот на демохристијаните ќе учествува во јавна дискусија.

Настанот во Дортмунд е првиот од вкупно 50 слични во кои Меркел ќе се вклучи во преостанатите шест недели до изборите за федерален парламент. Во моментов ХДС води убедливо во испитувањата на јавното мислење со речиси 40 отсто – што е значителна предност пред партијата на социјалдемократите.