Во меч со шест голови Наполи подобар од Милан

од Vladimir Zorba

Ефикасен натпревар со шест постигнати голови одиграа синоќа во Неапол екипите на Наполи и Милан. Победата и припадна на домашната екипа, иако Милан до петнаесетина минути пред крајот имаше нерешен резултат.

Arkadiusz Milik of Ajax during the Dutch Eredivisie match between Ajax Amsterdam and Heracles Almelo at Amsterdam Arena on September 13, 2014 in Amsterdam, The Netherlands. Ajax Amsterdam v Heracles Almelo Dutch Eredivisie 2014/2015 xVIxxIVx PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxHUNxPOLxJPNxONLY 2635197 Arkadiusz Milik of Ajax during The Dutch Eredivisie Match between Ajax Amsterdam and Heracles Almelo AT Amsterdam Arena ON September 13 2014 in Amsterdam The Netherlands Ajax Amsterdam v Heracles Almelo Dutch Eredivisie 2014 2015 xVIxxIVx PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxHUNxPOLxJPNxONLY

Двојни стрелци за Наполи беа Аркадиуш Милик (18 и 33.минута) и Хозе Каљехон (74 и 90+3.минута), за Милан погодија Мбаје Нијанг во 51. и Сусо во 55.минута.

На првиот натпревар од второто коло во италијанската Серија А, во Рим, актуелниот шампион Јувентус минимално со 1:0 го совлада Лацио. Стрелец на голот вреден три бода за гостите од Торино беше Сами Кедира во 66.минута.