🎥 Полицијата во САД застрела вооружен средношколец

од Milan1

Полицијата застрела и уби ученик пред средно училиште во Висконсин, откако примила пријава за некој со пиштол, изјави државниот јавен обвинител на првиот брифинг за спроведување на законот, а пренесуваат американските медиуми. Властите претходно соопштија дека вооружениот маж кој никогаш не влегол во училиштето бил „неутрализиран“ пред зградата на средното училиште Маунт Хореб. Засега напаѓачот не е идентификуван, а полицијата соопшти дека осомничениот е малолетник.

Никој во училиштето не е повреден во инцидентот, според државниот обвинител Џош Каул, кој истакна дека државниот Оддел за правда ја води тековната истрага за пукањето. Тој, исто така, не даде информации дали ученикот пукал во полицајците или дали ученикот посочил дека ќе донесе пиштол во училиштето.

„Физичкото обезбедување на училиштето“ се чини дека одигра улога во спречувањето на ученикот да влезе во училиштето, рече Џош Каул.

Престрелката доведе до итна евакуација на гимназијата и четири други училишта во областа Маунт Хореб, при што беа евакуирани  2.500 деца.

Слични содржини