🎥Дали сте слушнале за „шетање по дома“? Согорува приближно 258 калории на час

од Vladimir Zorba
22,5K прегледи

Одење во место или т.н. шетање по дома стана популарно за време на короната, а се чини дека стана омилена алтернатива за одење во теретана, па дури и за вистинска прошетка надвор.

Сè уште согорувате калории и го обликувате вашето тело, само вие тоа го правите во удобноста на вашиот дом и во место. Не бара многу, а резултатите се фантастични. Се разбира, само за најупорните.

Најпрво облечете ги патиките

Додека одењето без патики можеби е добро кога шетате во место само неколку минути, доколку планирате да пешачите подолго, носете ги. Ова осигурува дека вашите стапала ја имаат потребната поддршка. Само почнете да пешачите.

Пешачете и перете алишта, шетајте и слушајте подкаст, шетајте и гледајте телевизија… Додајте пешачење на која било активност.

Поставете цел во однос на чекорите. Обидете се да постигнете одреден број чекори секој ден. Ако 10.000 чекори се премногу застрашувачки, започнете со 7.500 или дури 5.000. Кога ќе ја постигнете вашата цел неколку дена по ред, засилете ја!

Користете монитор за отчукувањата на срцето. Ако се прашувате дали одењето на место го зголемува пулсот доволно за да го подобри вашето кардиоваскуларно здравје, носењето монитор може да помогне. Мониторот на отчукувањата на срцето може да помогне да се осигурате дека сте во вашата целна зона на отчукувањата на срцето. Ако треба да го кренете, замавнете ги рацете или кренете ги колената повисоко.

@sharonas.hill Walking Workouts at home are a life saver🚶‍♀️#walking #walkingworkout #homeworkout #sharonashill #10000steps ♬ original sound – random.shii089

Дали идејата за шетање во место звучи премногу монотоно?

Наместо постојано да одите со исто темпо, зголемете ја брзината на минута или две, а потоа намалете ја. Продолжете да се менувате помеѓу побрзи и побавни чекори и сега имате интервален тренинг.

На интернет се достапни и варијации во кои се наведени подинамични движења, како што се скокови, екстензии на нозе, мини чучњеви и кревање раце и може да и дадат дополнителна тешкотија на вежбата.

Колку пати дневно треба да одите во место за да изгубите тежина?

Се поставува прашањето, дали треба да ги измерите минутите поминати во одење на место или километражата што сте ја поминале? За некој кој е почетник, опсегот помеѓу 10 и 20 минути дневно може да се покаже како многу ефикасен, заедно со урамнотежена исхрана можете да пешачите до 30 минути.

Пешачењето на отворено е најкомплетната алтернатива за целокупното здравје бидејќи излегувањето надвор помага и за олеснување на вашата психа. Но, ако се базираме на резултатите, тие ќе бидат исти како во затворен простор.

Една студија покажа дека одење во место согорува приближно 258 калории на час, што е еднакво на 129 калории за 30 минути. Ова истражување понатаму забележа дека ако одите во место само за време на реклами, до крајот на едночасовното телевизиско шоу, ќе согорите околу 148 калории, пренесува „verywellfit“.

Слични содржини