🎥Русите „ослободија ѕвер“: Распореден С-500 на Крим, „експериментално“ оружје кое никогаш досега не било користено

од Vladimir Zorba
1,3K прегледи

Русија го распореди својот уникатен систем за противвоздушна одбрана С-500 на Крим додека Украина ги засилува нападите на окупираниот полуостров, изјави оваа недела шефот на украинските шпиони, Кирил Буданов.

С-500, напреден систем опишан како „експериментален“ од Кирил Буданов, шеф на Украинската одбранбена разузнавачка агенција, никогаш досега не бил користен во борба.

Русија го премести С-500 за да го заштити мостот Керч, како и да ја зајакне руската противвоздушна мрежа во окупираниот Крим, рече Буданов во средата.

Мостот долг 19 километри, кој го поврзува руското копно со окупираниот Крим, е и ефикасен начин за пристигнување на руските сили во областа, како и симбол на руската контрола над полуостровот.

Украинските беспилотни летала, бомбите и нападите постојано го гаѓаа мостот. Мета беа и средствата на руската воздушна одбрана, особено во последните недели.

Слични содржини