📷🎥 Хаос на Европско првенство: Полицијата застрела напаѓач вооружен со секира и бомба

од Илинка Илиоска
1,1K прегледи

Голем инцидент се случи во Германија на третиот ден од Европското првенство. Човек кој нападна полицаец со секира и држеше бомба беше застрелан на само неколку стотини метри од фан зоната.

Напаѓачот бил опишан како „тешко повреден“ и бил однесен со брза помош. Илјадници холандски и полски навивачи се во германскиот град во пресрет на натпреварот од групата Д од 15 часот.

Полицијата веднаш го затвори Рипербан, позната улица во градот, по инцидентот. Германскиот весник „Билд“ пишува дека во 12:30 часот по локално време маж нападнал полицаец користејќи секира.

Слични содржини