📸Бугарската принцеза по долго време во јавноста, потценување е да се каже дека сите се изненадени…

од Vladimir Zorba
44,2K прегледи

Бугарската принцеза Калина е единствената ќерка на кралот Симеон II. и неговата сопруга Маргарита, а таа е родена во Мадрид во 1972 година, како нивно петто дете.

Калина ретко се појавува во јавноста, но неодамна беше видена во друштво на нејзиниот сопруг Китин Муњоз и синот Симеон Хасан Муњоз во Софија. Во тоа време, нејзините мускулести раце им привлекоа око на многумина, па може да се заклучи дека е многу посветена на интензивните тренинзи.

Во октомври 2002 година, принцезата се омажи за Муњоз, познат шпански морепловец и истражувач. Нејзиниот сопруг е 14 години постар од неа, а иако се венчаа во Римокатоличката црква, добија и благослов од православната црква.

Во 2007 година, брачната двојка доби син, кој Калина го крсти по нејзиниот татко, а тоа е првиот член на бугарското кралско семејство што се роди во Бугарија од 1937 година. Момчето било крстено по православни обичаи.

Бугарската принцеза е позната и по тоа што е вегетаријанец и не јаде месо, а завршила престижни училишта и зборува неколку јазици. Таа се разликува од остатокот од своето семејство и по тоа што избира необичен стил на облекување и не мрази често да ги менува фризурите.

Меѓутоа, покрај нејзината импресивна градба, Калина честопати ја нарекуваа со имиња и поради нејзиниот необичен нос. Иако постојано се шпекулира дека направила естетска корекција на носот, сепак се работи за нешто друго.

Всушност, бугарската принцеза Калина се здобила со полесна повреда кога при пад ги скршила забите. За време на стоматолошкиот третман, се развила инфекција во вилицата и морала да оди на голема операција за да се спречи ширењето на инфекцијата. Тоа влијаело и на изгледот на нејзиниот нос.

Слични содржини