📸Кејт Мидлтон за прв пат во јавноста откако се дозна дека боледува од рак

од Vladimir Zorba
37,3K прегледи

Кејт Мидлтон, како што соопшти вчера, се појавила на роденденската парада на кралот, позната и како Trooping the Color, со своето семејство во Лондон.

Таа беше забележана во кочија со нејзиниот сопруг, принцот Вилијам и децата, како парадира низ улиците на Лондон и ги поздравува луѓето кои дојдоа да бидат сведоци на оваа голема церемонија.

Оваа вест ја изненади цела Велика Британија, но и светската јавност, со оглед на тоа што никој не очекуваше толку рано враќање на принцезата од Велс.

Сепак, овој настан е исклучително важен за целото кралско семејство. Тоа е роденденска парада за монархот, а портпаролот на палатата рече дека кралот Чарлс III е „воодушевен што принцезата може да присуствува на утрешните настани“.

Принцезата, исто така, изрази благодарност за пораките за поддршка од јавноста за време на нејзината болест, велејќи дека е „неговорна со огромно охрабрување“.

Ова враќање на принцезата, се разбира, не треба да се сфати како враќање на јавните обврски.

Во својот вчерашен говор, принцезата од Велс рече дека не е „надвор од шумата“ и дека има „уште неколку месеци“ лекување, притоа давајќи нови информации за нејзиното здравје.

Да потсетиме дека Кејт ја сподели дијагнозата на рак со јавноста на 22 март. Во тоа време, во претходно снимена видео порака, таа рече дека планираната операција на абдоменот во јануари била успешна и дека првично се сметало дека нејзината состојба не е канцерогена, но тестовите покажале присуство на рак.

Таа потоа започнала со третман, вклучително и хемотерапија која започнала во февруари, а закрепнала приватно.

Принцот од Велс присуствуваше соло на ангажманите од април и даде неколку ажурирања за Кејт додека се запознава со јавноста.

Тој во мај рече дека Кејт „добро напредува“ и претходно овој месец му рече на ветеранот на Денот Д дека „сака“ да присуствува на комеморациите за 80-годишнината во Франција.

Слични содржини