📽 Драма на небото кај Британија: Прелетаа руски бомбардери, силите на НАТО подигнаа воени авиони

од Stefanija Kuzmanovska
289 прегледи

Два руски стратешки бомбардери, познати и како „Мечки“, денеска прелетале северно од Британија во Норвешкото море.

Видеото на руското министерство за одбрана го покажува авионот Ту-95МС за време на вежби.

Воздухопловните сили на НАТО подигнаа воени авиони за да ги надгледуваат летовите поради неодамнешните тензии со Русија.

„Летот траеше повеќе од пет часа“,  соопшти руското министерство за одбрана.

Ловците беа придружувани од екипажот на авионот Су-35С на воздухопловните сили. Во одредени фази од рутата стратешките носачи на ракети биле придружувани од авиони од странски земји.

Стратешките ракетни носачи на Путин, способни за нуклеарно оружје, беа користени во војната во Украина, каде што направија огромна штета со помош на конвенционалната муниција.

„Летот беше извршен во строга согласност со меѓународните правила за користење на воздушниот простор“, изјави генерал-полковник Сергеј Кобилаш, командант на руската авијација со долг дострел.

Претходно беше објавено дека руските носачи на ракети Ту-95 летале во близина на западниот брег на Алјаска.

Слични содржини