📽УЕФА исфрли албански новинар од Европското откако ги провоцираше Србите!

од Vladimir Zorba
2,8K прегледи

Арлинд Садику, новинар и коментатор од Косово, се најде во центарот на вниманието на натпреварот меѓу „Орлите“ и „Гордиот Албион“, бидејќи на навивачите на српската репрезентација им покажа двоглав орел и тоа во директен пренос.

Со провокациите продолжи и по средбата, кога објави видео на Инстаграм, а во описот на објавата напиша „Косово е срцето на Албанија“.

УЕФА го санкционираше, како што дознава „Sportal“. Арлинд Садику повеќе нема да известува од ЕУРО, откако му е одземена акредитацијата.

Садику со својот потег предизвика голема бура, па наместо да ги смири работите, тој по мечот на својот Инстаграм профил објави видео од својот „настап“, веројатно горд на провокацијата, а во описот на видеото напиша:

Слични содржини