10 невообичаени знаци на инфекција со коронавирус: Веројатно не сте ни чуле за некои од нив

од Берта Китинска

Покрај симптомите што ни се добро познати досега, се појавуваат нови за кои многумина не би се сомневале ниту дека можат да бидат поврзани со ковид 19

Кашлица, треска и губење на чувството за мирис и вкус се само некои од симптомите што укажуваат на инфекција со вирусот. Но, секоја петта личност која е позитивно тестирана на ковид, нема ниту еден од овие симптоми, предупредуваат британските експерти.

Тие веруваат дека инфекцијата може да се манифестира и на други начини – од осип на кожата до специфично губење на концентрацијата позната како „мозочна магла“. Најновиот симптом е т.н. ковиден јазик – релјефни промени во јазикот, забележани кај голем број пациенти со ковид во Велика Британија.

Професорот Тим ​​Спектор, епидемиолог на Кралскиот колеџ во Лондон, работи со колегите за да соберат информации оставени од корисниците на апликацијата Студија за симптоми на Ковид.

Според него, досега се пријавени 10 симптоми кои можат да укажуваат на инфекција со вирус на корона, а кои не се јавуваат толку често.

„Ковидски јазик“

– Луѓето се жалат на рани во устата и болен јазик покриен со наслаги. Оваа промена може да трае од неколку дена до дури неколку месеци – вели професорот Спектор.

– Релјефната структура на јазикот и промените на него можат да укажат на други болести, но ако овој симптом се појави заедно со други симптоми на инфекција со вирус на корона, многу е веројатно дека станува збор токму за короната.

Изменети сетила за вкус и мирис

Во мај 2020 година, професорот Спектор и неговиот тим регистрираа губење на сетилото за мирис и вкус како еден од симптомите на присуство на вирусот корона во организмот.Во меѓувреме, се поголем број на оние кои биле позитивни на САРС-CoV-2, известуваат за променети сетила за вкус и мирис.

– Луѓето често велат како го чувствуваат металниот вкус во устата. Еден дел од нив пријавиле дека сопственото тело мирисало чудно, толку непријатно што не знаеле како да се ослободат од тој мирис – истакнува професорот.

Губење на косата

– Еден од поретките симптоми што луѓето го пријавиле е опаѓање на косата. Во моментов не сме сигурни дека овој симптом е тесно поврзан со инфекцијата со вирусот корона, но ние истражуваме – вели британскиот епидемиолог.

„Мозочна магла“

Збунетост и недостаток на концентрација се јавуваат главно кај постари лица кои имаат ковид 19.

– Конфузијата и „мозочната магла“ се можеби најдобриот предиктор за болеста кај постарите лица, а со овој симптом има и проблеми со стомакот и дијареја – вели професорот Спектор.

Конјунктивитис

Црвенилото на очите се јавува во подоцнежните фази на болеста, заедно со класичните симптоми како што се треска и кашлица.

Главно се јавува кај пациенти кои имаат потешки форми на болеста.

Главоболка и болки во мускулите

Главоболки, замор и болки во мускулите не се на списокот на контролни симптоми, но професорот Спектор вели дека ова се првите симптоми што ќе ги почувствува некој позитивен на вирусот корона.

– Околу 80 проценти од пациентите ги пријавуваат овие симптоми првиот ден – посочува британскиот епидемиолог.

Губење на апетит

Најчесто се јавува кај млади луѓе, особено кај деца. Затоа, професорот Спектор го издвојува губењето апетит како еден од петте најважни симптоми кои можат да укажат на 19-та година кај најмладите.

– Важно е да се обрне внимание на губење на апетит, како и ако детето се жали на замор и главоболка – предупредува тој.

Болки во стомакот и осип

Кај деца, болки во стомакот, осип во стомакот и дијареја може да бидат знаци на kovid 19 ако имале висока температура најмалку три дена.

Она што е досега познато е дека децата во повеќето случаи немаат сериозни последици од корона инфекција со вирусот. Сепак, 1,5 проценти од најмладите развиле детски мултисистемски воспалителен синдром, што може да доведе до сериозни компликации, па дури и да доведе до смрт.

Промени на кожата

Од март 2020 година, дерматолозите ширум светот пријавија невообичаени промени на кожата кај луѓе кои биле позитивни на коронавирус. Црвени и трнливи точки кои предизвикуваат чешање можат да се појават насекаде на телото, особено на рацете и колената.

Се смета дека осипот го активира имунолошкиот одговор на телото и обично се јавува по инфекција, но може да се појави и во период кога некој страда од ковида 19.

– Дури 21 процент од испитаниците пријавиле промени во кожата како единствен симптом. Ако тие немаа такви промени, тие дури и не би знаеле дека се заразени со вирусот корона – вели дерматологот Вероник Батај од Кралскиот колеџ во Лондон.

Италијанските медиуми неодамна објавија дека „нула пациент“ од ковид 19 во нивната земја е девојче кое имало „чудни промени на кожата“. Таа контактирала со дерматолог во ноември 2019 година, но не добила дијагноза. Само неколку месеци подоцна, беше утврдено дека промените се предизвикани од инфекција со вирус на корона, а пациентот направи тест и имаше антитела на короната.

„Ковид прсти“

Црвеникавите или виолетови испакнатини на прстите, кои изгледаат малку како смрзнатини, се наречени „прсти на прсти“.

– Во некои случаи, „прстите на прстите“ може да бидат првиот знак на инфекција, додека кај други овој симптом

Слични содржини