10 од Атлетико го расплакаа Арсенал на „Емирати“

Арсенал не успеа да победи против Атлетико (Мадрид) во првиот 1/2-финален натпревар од Лига Европа, кој се одигра на „Емирати“, и стигна само до реми 1:1, иако водеа во резултатот речиси до самиот крај.

Првиот погодок во натпреварот беше дело на Лаказет кој се запиша во 61-та минута и така даде предност на својот тим во битката за пласман во финалето, во вториот по сила европски турнир. Во 82-та минута, сепак, Гризман се изедначи.

Практично освојување на трофејот е шансата за тимот од Лондон да игра догодина во Лигата на Шампионите и да го испратат соодветно својот тренер Арсен Венгер, кој е последна сезона на чело на тимот.

Гостите играа со играч помалку речиси цел меч, откако Вршаљко беше избркан по пресилен втор жолт картон во 10-тата минута, а освен тоа и Диего Симеон беше избркан, откако реагираше бурно при протерувањето на Хрватот и фаул против негов играч минути подоцна.

Во Вториот натпревар за вечерта, Марсеј го совлада аутсајдерот Салцбург со 2:0 на Велодром по головите на Таувин и Нџие.