Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Поради „зачинет“ чај пропаѓа мегапроектот на Путин и ЕУ?

Поради „зачинет“ чај пропаѓа мегапроектот на Путин и ЕУ?

Дали геостратешкиот економски и политички проект на Кремљ кон Европската унија, вреден 15 милијарди долари, ќе пропадне заради (уште еден) „зачинет“ руски чај?

Мегапроектот на гасоводот „Северен тек 2“ под Балтичко Море, со кој Русија би ја снабдувала и би ја направила ЕУ зависна од нејзиниот гас, е доведен во прашање и може да се најде на списокот на нови санкции што Брисел ги подготвува против Москва.

И сето тоа поради рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, кој, како што се покажа, бил отруен во рускиот сибирски град Омск пред дваесетина дена.

Германските лекари откриле дека Навални му се слошило затоа што му бил инјектиран „новичок“ во чајот на аеродромот во Омск пред да полета за Москва.

Алексеј Навални беше хоспитализиран во болница во Омск, но оттаму, на инсистирање на неговата сопруга, поради сомневање за труење и недоволна медицинска нега, тој беше пренесен во Германија, на клиниката „Шарита“ во Берлин. Во меѓувреме, тој се разбуди од кома.

„Новичок“ не е нешто што може да се купи на првиот киоск со весници и пуканки, туку супстанца што се чува во најтајните и строго чувани сводови и лаборатории на руските тајни служби и е тешко достапен без знаење на неколку многу упатени и доверливи луѓе.

Демант од Москва

Германците ги информираа ЕУ и Г7 за своите наоди и го отфрлија предлогот на Кремљ за „заеднички медицински тим“ за следење на Навални. Германците се сомнителни затоа што лекарите во Омск тврдат дека Навални не бил отруен. Затоа, сомневањето за одговорност за нападот врз Навални, како и во некои други случаи на труење на противниците на Путин (Александар Литвиненко и Сергеј Скрипал), веднаш падна на Кремљ.

Секако, негирања и деманти доаѓаат од Москва, како и докажување дека не може да станува збор за „новичок“, бидејќи ако станува збор за него, сите оние кои на кој било начин биле во физички контакт со Навални, од неговата сопруга и соработници, до лекарите во Омск, би имале траги и последици. А нив, како што велат Русите, не им е ништо.

За Навални никогаш не се зборувало толку многу на прорежимските руски ТВ станици и други медиуми (неговото име не беше изговорено), а индикативно е што во сите емисии и написи не го нарекуваат „опозициски лидер“, туку само Навални како блогер.

Дури и сега, не се вклучени неговите политички активности, ниту се зборува за неговите ставови, единственото нешто што некои медиуми го знаат е дека сака да „владее со Русија, а да оди во Германија на лекување“.

Сепак, Германците не се откажуваат од своите откритија, што Владимир Путин, заедно со големите грижи за судбината на неговиот човек во Белорусија – Александар Лукашенко, е уште еден голем проблем што може да го загрози супер-економскиот проект и да ја разниша веќе „начнатата“ руска економија, која се соочува со рецесија (некои велат дека веќе е во неа). Тоа може дополнително да ја комплицира неговата веќе не многу поволна позиција во меѓународните односи, особено со ЕУ.

Зошто „Северен тек 2“ е незгодна тема за ЕУ, а особено за Русија?

Со овој важен, скоро епохален гасовод, Русија дополнително би ја врзала Европа со своите извори на енергија и истовремено великодушно би го наполнила својот буџет со евра.

Германија исто така би имала голема корист бидејќи би станала главниот европски центар за дистрибуција на руски гас, така што некои велат дека со реализација на тој проект Русија и Германија всушност ќе ја контролираат и диктираат целата енергетска состојба во Европа. Велика Британија и, особено, САД веднаш се кренаа против „Северен тек 2“ (еден од ривалските алтернативни енергетски проекти е, меѓу другото, е американскиот ЛНГ), но и некои помалку влијателни земји како Полска и балтичките држави, кои беа заобиколени од гасоводот и во политички и економски смисол маргинализирани, што, особено во Кремљ, беше прифатено со значително задоволство.

Членките на ЕУ купуваат повеќе од 40 проценти од своите потреби за гас од Русија, а некои земји, како Бугарија, Унгарија, Словачка и балтичките земји, купуваат руски гас во опсег од 65 до дури 90 проценти.

Многумина веруваат дека зависноста од рускиот гас е веќе толку голема што Европа, сега, во пресрет на зимата, би можела да се најде во големи проблеми. Некои аналитичари велат дека замрзнувањето на „Северен тек 2“ ќе ја принуди ЕУ да бара други извори на снабдување со гас, ќе ја намали зависноста и заканата на поголемо руско влијание во Европа, но исто така ќе ги принуди Русите да попуштат и да станат покомпатибилни со ЕУ.

Стравот од зголемена зависност од Русија предизвикува одредена загриженост во Европа бидејќи се верува дека Русите со „рака на вентилот“ би добиле адут и дополнителна предност во односите. Русија во моментов е целосно спротивна на темелите на кои почива ЕУ – либерални човечки и граѓански слободи – и денешна Русија на Путин е водечка десничарска конзервативна земја во Европа, за која постојано се сомнева дека спроведува политика на дестабилизација на ЕУ и поддршка на слични неоконзервативни десничарски (но и некои ултралевичарски) политички опозиции на Западот.

„Итрината на Ангела Меркел“

Интересно е тоа што провладиниот весник „Взгляд“ гледа на „итрината на Ангела Меркел“ во тоа што целата ЕУ ќе биде ко-одговорна, бидејќи сметаат дека некои други земји кои се склони кон Русија зависат од рускиот гас или се вклучени во изградбата на „Северен тек 2“, како што се Финска и Данска, нема да кренат толку лесно раце „Северен тек“ да се најде е на списокот на санкции и сметаат на некои свои играчи во рамките на бриселскиот клуб кои би можеле да ги запрат ваквите идеи.

Русите се подготвени за санкции (медиумите со денови ги најавуваа и шпекулираа што би можеле да вклучат), но колку што може да се прочита, тие би дале сè само за „Северен тек 2“ да не се најде на таа листа.

И во Германија има различни пристапи кон прашањето дали „Северен тек 2“ треба да биде на списокот на забрани. СПД е повеќе или помалку воздржана, но тие бараат да се видат сите политички и економски пресметки и можни загуби, а Зелените бараат итно да се запрат работите.

ЦДУ на Ангела Меркел е склона да ја суспендира понатамошната работа, особено ако станува збор за договор на ниво на ЕУ, а позицијата на екстремно левицата и десницата е индикативна – Левицата (Дие Линке) и радикалните десничари од АфД се против доведување во прашање на „Северен тек 2“.

„Вова, сакаш чај?!“

ЕУ сигурно не го прими добро обидот да се елиминира лидерот на опозицијата – кој, особено во моментот, не е во состојба сериозно да му се заканува на Путин – но очигледно „белоруската лекција“ (заедно со украинската пред шест години) постојано му паѓа на ум на Кремљ.

Некои во Русија веќе велат дека белорускиот бунт може да биде патот и за Русија. Пораката на Лукашенко воопшто не е добра – ако заминам, следна е Русија. Кремљ спречува до Москва да стигне вознемирувачкиот ветер на протести до Хабаровск, оддалечен 8.000 километри, каде што со месеци траат демонстрациите против апсењето на омилениот гувернер Сергеј Фургал. Овие протести на Далечниот исток сè повеќе се претвораат во бунт против Путин со ужасни постери „Вова (руски прекар за Владимир), дали сакаш чај?!“

loading...