140 санкционирани возачи во Скопје, 15 возеле без возачка

од Берта Китинска

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.01.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
-На територија на град Скопје изречени се вкупно 140 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 14 санкции, 15 мерки за возење без возачка дозвола, 13 санкции за технички не исправни возила во јавниот превоз.

Изречени се седум мерки за возење под дејство на алкохол, 13 санкции за нерегистрирани возила, седум мерки за непочитување на првенство на минување, четири санкции за возач почетник, три мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, информираат од МВР.

Слични содржини