33 лица починаа: Повторно висок број на новозаболени од ковид-19

од Берта Китинска

Во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 426
-Куманово 36
-Дебар 2
-Штип 22
-Прилеп 56
-Тетово 46
-Струга 24
-Велес 30
-Битола 61
-Охрид 31
-Кавадарци 24
-Гостивар 46
-Гевгелија 12
-Струмица 15
-Крива Паланка 5
-Радовиш 2
-Крушево 4
-Кочани 3
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 24
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 11
-Кратово 2
-Свети Николе 5
-Кичево 13
-Ресен 15
-Неготино 20

Починати се 33 лица, девет пациенти од Скопје (62, 62, 63, 67, 79, 66, 74, 81 и 68г), еден од Куманово (70г), еден од Штип (89г), шест пациенти од Прилеп (43, 78, 70, 82, 60 и 85г), еден од Тетово (72г), четири од Струга (60, 71, 65 и 79г), еден од Велес (71г), еден од Битола (55г), еден од Гостивар (76г), еден од Гевгелија (53г), еден од Струмица (73г), еден од Крива Паланка (62г), еден од Пробиштип (70г), двајца од Берово (88 и 63г), еден од Кратово (71г) и еден пациент од Кичево (67г). Од нив едно лице е починато вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 63890, бројката на оздравени пациенти е 40977, на починати е 1825, а бројот на активни случаи изнесува 21088.

loading...

Слични содржини