40 години Opel Corsa

од Vladimir Zorba

Оригиналната Corsa A беше претставена во 1982 година, а по повод 40-годишнината од тој настан, Opel лансира специјално издание на актуелниот модел со ретро детали. Субкомпактниот хечбек доаѓа во црвена боја која беше користена пред четири децении.

Opel Corsa 40 Years е поставена на 17-инчни високосјајни црни алуминиумски тркала со мат елементи. Предната решетка, страничните ретровизори и носачите на покривот се црни. И предните и задните ознаки на автомобилот се затемнети, како и елементот што ја отвора задната врата.

Специјалната Corsa во кабината има кариран тапацир на седиштата, кој беше популарен во осумдесетите. Секој автомобил ќе добие своја индивидуална табела со сериски број од 0001 до 1982 година, колку од нив ќе бидат направени вкупно. Плочка се наоѓа на предната конзола на совозачката страна.

Оваа Corsa е наполнета со опрема во стандардна форма, од автоматски LED светла и поврзување со Apple CarPlay и Android Auto до безбедносни системи, како што се предупредувања за директен судир со автоматско сопирање и откривање на пешаци.

Opel Corsa продаде над 14 милиони примероци во изминатите 40 години, а минатиот месец електричната Corsa беше најпродаваниот електричен автомобил во Германија.

Шестата генерација на овој хечбек моментално е на пазарот.

Слични содржини