5-годишно момче почина во Израел: Сирените не го спасија

од Vladimir Zorba

Петгодишното момче е една од последните жртви на конфликтот меѓу Палестина и Израел. Тој го загуби животот синоќа во метрополитенската област Тел Авив, кога од Газа беа истрелани ракети кон Израел. Во овој напад беа повредени уште 20 лица.

Момчето со првиот звук на сирените го однело во прифатилиштето, но ракетни шрапнели го прободеле стаклото на прозорецот и ги погодиле мајката и детето.

По тој повод, мајката беше сериозно повредена, а момчето почина неколку часа подоцна. Општина Сдерота го идентификува момчето како Идо Авигал, пренесува Times of Israel.

Неговиот биланс на жртви во Израел е седум, вклучувајќи пет израелски цивили, еден војник на израелските одбранбени сили и еден индиски државјанин убиен од антитенковски ракетен напад на границата со Газа.

Вкупно 180 ракети се истрелани кон израелската армија од средата, од кои 40 паднаа во Газа.

Десетици проектили беа успешно пресретнати од системот за противракетна одбрана „Железна купола“. Вкупно скоро 1.300 ракети и минофрлачки гранати биле истрелани кон Израел од почетокот на борбите во понеделникот вечерта, според податоците на ИД.

Терористичката група Хамас објави дека истрелала 130 ракети како одмазда поради ударот во зграда во градот Газа. Палестинската терористичка организација Исламски џихад исто така соопшти дека истрелала ракети кон еврејската држава.

Во синоќешниот напад, покрај момчето, загина и четириесетгодишна жена, додека другите повредени не се во животна опасност. Претходно истиот ден, оперативците на Хамас истрелаа противтенковска ракета кон џип на ИД на границата со Газа, убивајќи еден војник и ранувајќи други двајца.

Потоа ИД започна серија координирани напади во Газа, убивајќи четворица врвни команданти во военото раководство на Хамас, кои беа поврзани со производство на оружје.

Слични содржини