5 магични моќи на солта во домаќинството: Трикови што ќе ви го олеснат животот!

од Vladimir Zorba

Од сите зачини што се користат при подготовка на оброци, солта дефинитивно е најдобрата состојка за одржување на домаќинството, но и за помагање да се зачува свежината на овошјето и при чистење.

Оваа храна, која сите ја имаме дома и ја користиме секој ден во нашата исхрана, може да биде корисна за многу други работи во домаќинството.

1. Спречете гниење на јаболкото

Едноставно миење јаболка во солена вода ќе го забави нивното гниење и ќе ја продолжи свежината за подолг временски период.

Во сад измешајте 2 дл ладна вода и половина лажичка сол. Додадете ги јаболката и оставете ги во растворот десет минути.

Потоа исцедете ги добро и оставете ги додека не ги користите. Измијте ги јаболките со обична вода пред употреба.

2. Изладете го пијалокот

Доколку сакате да организирате забави, овој трик ќе ви биде од голема помош.

За да го направите пијалокот побрзо да се излади, додадете мраз и сол во садот во кој се лади додека не го наполните садот во кој го ладите пијалокот до врвот. По само десет минути, пијалокот ќе биде доволно разладен за да се сервира.

3. Исчистете ја даската за сечење

Даската за сечење, без оглед на тоа што ја миете по секоја употреба, може да ги „повлече“ мирисите на храната. Решете го овој проблем со чистење со сол.

Ставете сол на даската и лесно тријте ја со влажна крпа. Оставете да отстои две минути, а потоа исплакнете со топла вода. Потоа вообичаено измијте ја со вода и детергент за садови.

4. Ослободете се од мирисот на лук и кромид на вашите раце

Измешајте малку сок од лимон и сол и измијте ги рацете со оваа смеса. Потоа измијте ги уште еднаш со сапун и ќе се ослободите од непријатните мириси.

5. Вратете го сјајот на стаклото

Можете да зачувате стаклена вазна или било кој друг стаклен предмет што го изгубил својот сјај со помош на смеса од сол и оцет.

Измешајте четири лажици сол и две лажици оцет и мешајте додека не добиете смеса. Нанесете ја на стаклен сад и оставете да отстои 20 минути. Четкајте добро и исплакнете со топла вода.

Стаклените предмети ќе блеснат во полн сјај, како само што да сте ги купиле.

Слични содржини