Абазовиќ: Ѓукановиќ наскоро ќе замине во политичка пензија

од Nikola Popovski

Вицепремиерот на Црна Гора и лидер на УРА Дритан Абазовиќ изјави дека има три решенија за кризата во Подгорица.

„Едно решение е малцинска влада, друго техничка, а третото е да се оди на избори“, објасни тој.

Тој рече дека нема народна волја без коалицијата „Црно на бело“.

Абазовиќ изјави дека никогаш во животот никого не изневерил и дека тоа нема да го направи.

„Мандатите што ги освоија Црно на бело не им припаѓаат ниту на ДФ ниту на ДПС, а најмалку на демократите“, посочи тој.

Тој рече дека никој не може со врева, викање и примитивизам да влијае на коалицијата што ја води и дека одлуките ќе ги носи автономно.

„Ќе видиме колку ќе не чини, дали ќе биде добро за Црна Гора“, рече тој.

Тој додаде дека ДПС на ниту еден начин нема да се врати, ниту на мала врата.

„Дали се боревме против ДПС, дали ги победивме ДПС? Да“.

Тој вели дека со шефот на државата и ДПС, Мило Ѓукановиќ, во август минатата година разговарал за состојбите во дипломатијата и дека не се сретнале во Дубаи.

„Многу е корисно што Ѓукановиќ наскоро ќе се повлече во политичка пензија. Секој од нас бара поголеми резултати во областа на владеењето на правото. И не е тешко да се замисли кои луѓе можат да бидат закана поради нивното минато, сегашност. и потенцијална иднина“, рече Абазовиќ.

Абазовиќ рече дека и самиот ќе се приклучи на протестите, бидејќи слушнал дека граѓаните се борат за одбрана на изборната волја.

„Па, и јас се борам за тоа“, рече тој и додаде дека граѓаните сакале да се победи ДПС, да се бори против корупцијата и криминалот и да се смени Законот за слобода на вероисповед.

Слични содржини