Абазовиќ не е сослушан за тоа кој му нудел 21 милион евра

од Stefanija Kuzmanovska

Заменик-премиерот на Црна Гора и лидер на УРА, Дритан Абазовиќ, не бил сослушан во врска со изјавата дека му биле понудени 21 милион евра да не коалицира со изборни листи насочени кон соборување на ДПС на претседателот Мило Ѓукановиќ, но Специјалното државно обвинителство формирало предмет за тоа, пишува „Побједа“.

Дневниот весник во Подгорица беше информиран од СДТ дека случајот е во фаза на извидување и не е можно да се обезбедат повеќе информации и податоци со цел да се заштитат интересите на постапката што е во тек.

Абазовиќ ја презентираше информацијата дека во декември минатата година му биле понудени 21 милион евра, но тој негирал дека му ги понудил хуманистот Хајриз Брчвак, како што тврди бизнисменот Миодраг Дака Давидовиќ.

Во тоа време, Абазовиќ не сакаше да каже кој му ги понудил парите, а до денес не покренал иницијатива да соопшти кои се лицата кои му ја понудиле споменатата сума, пишува „Побједа“.

Да потсетиме, Абазовиќ тогаш рече дека добил понуди од „некои кланови“, но дека не сака да прави жртва од себе.

Слични содржини