Адетокунбо МВП втор пат по ред

од Vladimir Zorba

Милвоки загуби во полуфиналето на истокот од Мајами, но Јанис Адетокунбо не го напушти НБА „балонот“ без чаша.

Откако беше избран за најдобар дефанзивец во сезоната 2019-2020, како и во идеалната петорка, грчкиот интернационалец беше прогласен и за најкорисен играч во НБА.

Јанис, кој имаше просек од 29,5 поени, 13,6 скока, 5,6 асистенции, 1,2 украдени украдени топки и 1,3 блокади по натпревар, им се приклучи на Бил Расел, Вилт Чембрлен, Карим Абдул-Џабар. Мосес Мелоун, Лери Бирд, Меџик Џонсон, Мајкл Џордан, Тим Данкан, Стив Неш, Леброн Џејмс и Стеф Кари, кои исто така двапати по ред беа избрани за најкорисни играчи во сезоната.

loading...

Слични содржини