АФП: ​​Велика Британија е поделена како никогаш досега на предвремените избори

од Vladimir Zorba

Во средата во Велика Британија заврши предизборната кампања на предвремените парламентарни избори во земјата, кои ќе се одржат во четвртокот на 8 јуни. Таа беше обележана од терористички напади, што дополнително им  отежнува на аналитичарите во предвидувањето на резултатите од изборниот ден, пишува агенцијата “Франс прес”

На 18 април Меј ја шокираше Британија со својата одлука да свика предвремени избори, надевајќи се да ја  направи огромната предност, на проценка  од социолошките агенции, во исто толку големо мнозинство во Претставничкиот дом, каде што таа во моментов држи мала предност од само 17 места во 650 -членниот законодавен орган.

Но во текот на кампањата агендата почна да се менува од напуштањето на ЕУ – најсилната карта на Меј – кон внатрешната политика и позициите на премиерот во однос на безбедноста, кои пак се едни од омилените теми за Корбин. Анкетите кои по референдумот за Брекзит се слават со недостаток на сигурност, portends победа за Меј, иако не ја исклучуваат таа да е со тесно мнозинство или дури без мнозинство. Во вторникот Меј се обиде да ја врати пораката на кампањата назад кон Брекзит, наведувајќи дека ќе биде “силна и непоколеблива” лидер на британската борба со Брисел, каде официјалните преговори за излегување од составот на Европската унија треба да започнат на 19-ти јуни. “Дајте ми поддршката да поведе Британија, дајте ми власта да зборувам во име на Велика Британија, дајте сила на мојата рака, бидејќи ќе се бори за Британија”, изјави Меј за време на говорот во град Стоук он Трент – населеното место со најмногу -Голем поддршка за излез од ЕУ за време на референдумот.

Иако на Корбин се гледа како на необичен лидер кој ги доживеа немирите на своите пратеници, тој доби на интензитет во текот на предизборната кампања и редовно привлекува големи толпи на нивните собири. Лабуристите ја зголемија поддршката благодарение и на своите ривали конзервативци, кои во објавија на 18 мај програма кјоа обезбедува повеќе трошоци за возрасните – мерка одредени од таблоидите како “данок  на деменција”.

Ова ветување засегна главната група поддржувачи на партијата и натера Меј да се повлече од идејата за поставување на таванот на трошоците, што дополнително ја навлече критики за тоа дека е несигурен. Корбин исто така го нападна Меј со темата за безбедноста, една област во која конзервативците традиционално се судрија  со  избирачите како посилни во споредба со лабуристите.

Последниот кабинет на Конзервативната партија беше на ниша од неколку терористички напади во земјата од минатиот јули наваму, кога Меј беше назначена за премиер. Пред тоа таа ја вршеше функцијата министер за внатрешни работи во текот на шест години. Корбин ја нападна поради тоа што додекаја имала  министерската функција, драстично го   намалила бројот на полицајците, ветувајќи дека ќе ангажира повеќе кадри за блиските патроли – тактика, која според неа ќе создаде штит против џихадизмот.

Во рамките на кампањата беа покренати прашања и за образот на британските служби за безбедност, на чиј позадина од март наваму беа реализирани три терористички напади, оставајќи 34 загинати и околу 200 повредени, како во сите од нив беа вмешани сторители, познати на властите. При последниот напад, дело на тројца мажи, кои удрија со автомобил во минувачи на Лондонскиот мост, загинаа седум лица. Едниот од извршителите Курам Шазад Бит кој им бил познат на британските разузнавачки служби. За друг од напаѓачите Јусуф Загба италијанската обвинителство ги предупредило британските власти дека  тој се смета како “можен осомничен” во 2016 година Во последниве месеци беше извршен и најкрвавиот терористички акт во Велика Британија, каде што атентаторот самоубиец Салман Абеди уби 22 лица на концерт во Манчестер во мај.

Слични содржини