Африканските лидери вршат притисок врз Путин да го прифати нивниот мировен план за Украина

од Stefanija Kuzmanovska

Африканските лидери го притиснаа рускиот претседател Владимир Путин во петокот да продолжи со неговиот мировен план за ставање крај на војната во Украина и да го обнови договорот за украинскиот извоз на жито од кој Москва се откажа минатата недела.

Иако не беа директно критички настроени кон Русија, нивните интервенции на вториот ден од самитот со Путин послужија како потсетник за длабочината на африканската загриженост за последиците од војната, особено за цените на храната.

„Африканската (мировна) иницијатива заслужува најголемо внимание, не смее да се потцени“, им порача претседателот на Република Конго Денис Сасу Нгуесо на Путин и на колегите африкански лидери во Санкт Петербург.

 

„Уште еднаш итно повикуваме на враќање на мирот во Европа“, рече тој.

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси ја повика Русија да го оживее договорот за иницијативата за жито во Црното Море, кој, додека Москва не одби да го обнови минатата недела, ѝ дозволи на Украина да извезува жито од нејзините поморски пристаништа и покрај војната.

Сиси, чија земја е клучен купувач на жито преку црноморската рута, на самитот рече дека е „суштинско да се постигне договор“ за заживување на договорот.

Путин одговори со тврдење, како и во минатото, дека растот на светските цени на храната е резултат на грешките во политиката на Западот кои „долго ѝ претходеа на украинската војна“.

Слични содржини