Ако го отстраните белиот леб од вашата исхрана, ќе се случат овие три работи

од Stefanija Kuzmanovska

Лебот е една од најпопуларните намирници, но ако го отстраните од исхраната, ќе се случат неверојатни работи.

Лебот постои во многу различни форми, a таа јаглехидратна бомба е штетна за нашето тело и линија, но исто така ја црпи и нашата енергија.

Ако го отстраните лебот од вашата исхрана, три неверојатни работи ќе се случат во вашето тело.

1. Ќе изгубите килограми предизвикани од вода

Лебот е полн со јаглехидрати, а нивното ненадејно отстранување од навиките во исхраната на вашето тело се забележува скоро веднаш, во форма на губење на тежината. Но, не станува збор за моментално слабеење, туку за губење на вода што се собира во организмот.

Доколку го исфрлите лебот, полесно ќе ослабете.

Телото складира јаглехидрати во форма на гликоген, млечна киселина која собира вода. Секој грам јаглени хидрати задржани во организмот задржува и врзува три до четири пати повеќе вода од неговата тежина.

2. Повеќе нема да бидете постојано гладни 

Преработените јаглехидрати, како што е белиот леб, во вашето тело предизвикуваат ненадеен пораст и скок на шеќерот во крвта, кој потоа паѓа многу брзо. Овие промени испраќаат нејасни сигнали до мозокот кои го зголемуваат чувството на глад и желба за храна, поради што се дебелееме.

Лебот е полн со преработени јаглехидрати.

Но, тоа не значи дека треба целосно да го исфрлите лебот од вашата исхрана, туку да ги замените празните калории и бел леб со оние направени од цели зрна што го регулираат и балансираат шеќерот во крвта.

3. Вашата енергија ќе се зголеми, а варењето ќе се подобри

За разлика од интегралниот или црниот леб, белиот леб не содржи влакна, кои се неопходни за нормално функционирање на цревата и варење. Таквата храна предизвикува запек и проблеми со варењето на храната.

Откако ќе го отстраните белиот леб од менито и вклучите цели зрна во вашата дневна исхрана, варењето ќе почне да работи нормално и лесно.

Ќе почувствувате зголемување на енергијата.

Исто така, јаглехидратите се храна и гориво за мозокот. Доколку е со добар квалитет, мозокот работи нормално, без попречувања, но ако храната за мозокот не е здрава, телото реагира негативно, па се појавува чувство на слабост и замор.

Слични содржини