Ако не се вакцинира, Вигинс нема да игра за Вориорс во Сан Франциско

од Vladimir Zorba

Њујорк и Сан Франциско во моментов се единствените градови каде играат клубовите во НБА, и каде што на сила е одлуката невакцинираните луѓе да не смеат да присуствуваат на големи собири во сали, вклучително и кошаркарски натпревари.

Иако НБА не инсистира на вакцинација на играчите, не може да ги поништи одлуките на локалните здравствени власти, па затоа кошаркарите кои одбиваат вакцинација нема да смеат да играат во салите на Њујорк Никс, Бруклин Нетс и Голден Стејт Вориорс.

Според последните информации, сите се вакцинирани во Никс, уште еден „пар луѓе“ чекаат во Нетс, вклучувајќи го и Кајри Ирвинг, а крилото на Вориорс, Ендрју Вигинс побара верски исклучок од НБА лигата.

Американските медиуми пренесуваат дека лигата одбила да му го даде тој исклучок, а San Francisco Gate додава дека дури и таа не би му помогнала.

Одделот за јавно здравје во Сан Франциско во новата изјава појасни дека на никој што не е вакциниран му е дозволено да присуствува на собири во големи сали, дури и со можни медицински или верски исклучоци, и дека правилото важи и за „изведувачи и спортисти“.

Накратко, доколку не се вакцинира, Вигинс нема да смее да игра на домашните натпревари на своите Воини, иако НБА лигата ги остави играчите слободни да избираат за вакцинација. Според Вориорс, најлогичен потег е размена на Вигинс во еден од многуте клубови за кои овие ограничувања не се однесуваат.

Според директорката на Здружението на играчи Мишел Робертс, околу 90% од кошаркарите во НБА лигата се вакцинирани досега.

Американските медиуми пренесуваат дека властите во Лос Анџелес ја разгледуваат можноста за ограничувањата воведени од Њујорк и Сан Франциско, па слично правило може да важи и за кошаркарите на Лејкерс и Клиперс.

Слични содржини