Ако сакате рамен стомак, избегнувајте ги петте најлоши навики за појадок

од Stefanija Kuzmanovska

Постојат навики за појадок кои можат да доведат до дебелеење и надуеност, избегнувајте ги.

Што и да мислите за појадокот, експертите постојано потврдуваат дека тој сепак е најважниот оброк во денот. Зошто? Па, освен што ви помага да се разбудите, важен е и за концентрацијата и енергијата, а се чини дека може да ви помогне и да ослабете, или да го намалите салото на стомакот и да не чувствувате надуеност.

Многу од придобивките од појадокот се поврзани со намалување на салото на стомакот. Појадокот е добар за метаболизмот и на тој начин го намалува ризикот од дебелеење. Уште повеќе, Националното истражување за здравје и исхрана покажа дека оние кои појадуваат имаат индекс на телесна маса под 25, објаснува д-р Лори Рајт, нутриционист и диететичар.

„Надуеноста може да биде предизвикана од голем број фактори, вклучувајќи исхрана, хормони и одредени медицински состојби како што се алергии на храна или нетолеранција“, вели Амбер Панконин, регистриран диететичар и основач на блогот за храна Stirlist.

„За да се намали надуеноста, важно е да имате појадок богат со протеини и малку влакна за да избегнете запек. Јадењето храна богата со шеќер може да ве остави да се чувствувате незадоволни и гладни“.

Значи, вашите навики во исхраната наутро дефинитивно можат да влијаат на изгледот на вашиот стомак, а ова се петте што дефинитивно сакате да ги избегнете.

1. Прескокнување на појадокот
Оние кои го прескокнуваат појадокот имаат тенденција да се прејадуваат во некој од подоцнежните оброци или постојано да грицкаат затоа што се гладни. Ако немате време за појадок, барем изедете тврдо варено јајце и малку свежо овошје – подобро од ништо.

2. Пребрзо изеден појадок 
Пребрзото јадење може да предизвика надуеност. Варењето започнува во устата и многу е важно правилно да се џвака храната пред да се голтне.

3. Избегнување на протеини
За појадок, најлесно е да се прејадете со јаглехидрати – кроасани, пецива и снегулки. Но, појадокот без протеини може да предизвика ран глад и ниско ниво на шеќер во крвта. Протеините се клучни за ситост и за одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта, вели д-р Рајт. Обидете се да јадете интегрален тост со авокадо, грчки јогурт со свежо овошје или омлет со зеленчук.

4. Готов појадок
Според експертите, таквиот избор не е секогаш добра работа. Повеќето од нив содржат многу шеќер, а веќе знаеме дека празните калории не носат многу енергија, само замор и нов глад. Изберете квалитетна храна богата со витамини и влакна која ќе ве засити неколку часа и нема да ве надуе.

5. Кафе не е добар избор за појадок
Ако за појадок пиете само кафе со шеќер, тоа сигурно нема да ви биде доволно. Многу е важно тие утрински калории од пијалоци и разни грицки да ги држите под контрола бидејќи во спротивно би можеле да излезат од контрола.

Слични содржини