АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ВОЛ СТРИТ: Економскиот балон ќе пукне во секој момент, еве кога се очекува! (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Просекот на Дау Џонс во средата го достигна новиот историски рекорд по инаугурацијата на Џо Бајден. Вредноста на залихите постојано се зголемува од 2009 година, а самиот индекс тројно се зголеми во вредност, и покрај економските фактори како што се висока невработеност, стагнација на платите и високи нивоа на долг кај обичните Американци.

 

Банката на Америка (BofA), втора по големина банка во САД со актива вредна над 2 трилиони долари, ги предупреди своите клиенти дека „екстремното закрепнување“ на Вол Стрит е резултат на политиката на Федералните резерви и да поттстикнува експлозија на огромен балон што може да пукне наскоро.

 

„Политичкиот балон во Вашингтон го разгорува ценовниот меур на активата на Вол Стрит“, рече Блумберг во белешката до инвеститорите во петокот, повикувајќи ги Федералните резерви да поддржат ризични средства.

 

„Кога оние што сакаат да останат богати почнат да се однесуваат како оние кои сакаат да се збогатат, тоа сугерира на доцната фаза на шпекулации“, се додава во белешката, повикувајќи се на високото ниво на шпекулации со висок ризик меѓу богатите инвеститори. Писмо напишано од интелектуалци на BofA, предводено од главниот стратег за инвестиции Мајкл Хартнет, предупредува дека „корекција на пазарот“ или пад на цените на акциите се очекува кон крајот на оваа година, со таканаречениот индикатор „ Bul & Bear Bank “ кој веќе се приближува до сигналот за продажба “.

 

Банката ги предупредува своите клиенти за претстојните „нестабилни настани“ и ги споредува со минатите меури, вклучително и колапсот на пазарот на домување 2007-08 година и меурот dot-com од раните 2000-ти кој продолжи и покрај пукањето на билансите на Централната банка во САД и Европа. Банката на Америка очекува дека билансот на Федералните резерви ќе достигне еквивалент на 42 проценти од БДП во 2021 година, во услови на очекуван буџетски дефицит од 33 проценти од БДП.

 

Буџетскиот дефицит на САД го достигна највисокото ниво од 3,1 милијарди долари во 2020 година, повеќе од двојно повеќе од претходно поставениот рекорд. Пред тоа, дефицитот, или разликата помеѓу државните трошоци и износот на пари што државата ги собира од даноци и на друг начин, постојано растеше и под Барак Обама и Доналд Трамп, од најниската криза од 2008 година, со 439 милијарди долари во 2015 година.

 

Трамп постојано го критикуваше Обама за трошењето на дефицитот, па дури и вети дека ќе отстрани огромен долг од 20 трилиони долари за два мандати за време на неговата кампања во 2016 година. Претседателот се чини дека се откажал од предизборните ветувања за време на неговиот мандат, со тоа што федералниот долг експлодираше на над 27,8 трилиони долари или околу една третина од вкупната вредност на глобалната економија, до моментот кога ја напушти Белата куќа.

 

И покрај огромните количини на долгови, САД остануваат во единствена позиција наспроти другите нации, а статусот на доларот како светска валута де факто му овозможува на ФЕД да продолжи да печати и разменува пари за физички добра по цени што би фрлил повеќето други земји во инфлација и финансиски пропаст во стилот на Вајмарската Република. Сè додека доверителите веруваат дека САД можат да продолжат да ги отплаќаат своите долгови, Вашингтон може да продолжи со трошење на дефицитот без многу поголем ефект над надлежниот инфлациски притисок.

 

Минатата недела Џо Бајден објави нов план за економско закрепнување на коронавирусот од 1,9 трилиони долари, вклучително и 1400 американски долари за директни плаќања на обичните Американци, како и 1 милијарда долари нова помош за деловните субјекти и банките. Вашингтон веќе потроши околу 4 трилиони долари за стимулации за коронавирус во 2020 година.

loading...

Слични содржини