Алек Болдвин усмрти член на филмска екипа и рани режисер!

од Nikola Popovski

Холивудскиот актер Алек Болдвин ја убил директорката на фотографија Халина Хачинс за време на снимањето на вестерн во Ново Мексико во САД, кога пукал од пиштол, пишува „Њујорк тајмс“. Режисерот на тој филм Џоел Соуза е ранет во овој бизарен инцидент.

Инцидентот се случи за време на снимањето на вестернот „Rust“ во областа Санта Фе, изјави портпаролот на полицијата Хуан Риос.

Риос изјави дека трагедијата се случила за време на снимање или проба на сцената на ранчот „Бонанcа Крик“.

Полицијата разговара со членовите на филмската екипа за да утврди како биле застрелани двете лица за време на снимањето.

„Се обидуваме да утврдиме каков вид на проектил е користен“, рече Риос. Според него, канцеларијата на шерифот не поднела обвинение против никого во врска со пукањето.

Директорот Соуза е префрлен во болницата Крист Сент Винсент во Санта Фе и се уште не се знае во каква состојба е.

Слични содржини