Алијев: Ако странците интервенираат, ќе ги пуштам турските ловци

од Vladimir Zorba

Азербејџанскиот претседател Илхам Алијев вели дека Баку ќе користи турски ловци Ф-16 во случај на странска агресија врз таа земја.

Алијев истакна дека во секое интервју, новинарите го прашуваат од каде му турски Ф-16 на Азербејџан.

„Уморен од одговарање. Имате сателити, како да не знаете што правиме? Отворете и видете дали Ф-16 сега се во воздух или на земја. Секој знае дека тие се на терен и дека дојдоа тука на воени вежби, но тие останаа тука со почетокот на војната“, тврди Алиев.

Според него, ловците се помош на Турција.

„Ако биде извршена странска агресија врз нас, тие ќе видат ловци Ф-16“, рече Алијев.

Тој додаде дека, што се однесува до прашањето за Карабах, Баку ќе оди до крај.

„Нашата позиција останува непроменета. Ја браниме правдата… Ќе одиме до крај по ова прашање“, заклучи Алијев во обраќањето пред народот, пренесува „Спутник“.

Ереван инсистира на тоа дека нивниот Су-25 срушил Ф-16 на турското воено воздухопловство кон крајот на септември.

Азербејџан ја објави својата верзија за тоа како се соборени ловци Су-25.

Според Баку, два Су-25 се срушиле откако удриле во планина. Објавените фотографии покажуваат турски авиони Ф-16 во Азербејџан, но тоа не докажува дека еден од овие авиони соборил ерменски Су-25.

Борбите на демаркационата линија во Карабах започнаа на 27 септември. Баку и Ереван се обвинуваат едни со други за избувнувањето на конфликтот.

Во Ерменија беше прогласена воена состојба и општа мобилизација, додека во Азербејџан беше воведен полициски час и делумна мобилизација.

loading...

Слични содржини