Амбасадите на Израел ширум светот се приклучуваат на штрајкот против судските реформи

од Stefanija Kuzmanovska

Амбасадите на Израел ширум светот добија инструкции да се приклучат на денешниот штрајк против судските реформи на премиерот Бенјамин Нетанјаху, се вели во писмото на синдикатот во кое „Ројтерс“ имал увид.

Во писмото се наведува дека „активностите на министерството за надворешни работи во земјава и во странство ќе бидат ограничени само на итните услуги“.

Синдикатите повикуваат на генерален штрајк

Израелската синдикална организација Хистадрут повика денеска на генерален штрајк среде масовните протести против судските реформи. Штрајкот ќе започне доколку премиерот Бенјамин Нетанјаху не објави дека се откажува од планираната реформа, соопшти синдикалната организација.

Нетанјаху преку Твитер ги повика демонстрантите и нивните противници да се воздржат од насилство.

Слични содржини