Американците му се „истурија“ на Иран – победа од 54 разлика!

од Vladimir Zorba

Поразот на Американците од Франција на отворањето на Олимписките игри во Токио одекна низ целиот свет, имајќи предвид дека ова е прв неуспех на ова натпреварување од 2004 година.

Се очекуваше дека ќе следи одговор, и тие го имаа Иран против нив во второто коло, и секој можеше да предвиди катастрофа за овој тим. Така и беше, 120:66 за тимот на Грег Поповиќ.

Демијан Лилард „фрлаше“ тројки и погоди дури седум, со што влезе во тесниот круг на американски кошаркари кои постигнаа седум или повеќе тројки во историјата на Олимписките игри.

Претходно тоа им успеа на Кевин Дурент, Кармело Ентони и Клеј Томпсон, а Ентони го држи рекордот со 10 тројки на еден натпревар.

Букер постигна 16, а Тејтум 14.

Во редовите на Иран се истакна Хамад Хадади со 15 поени.

Американците во следното коло ќе играат со Чешка на 31 јули.

Слични содржини