Американците направија воена симулација на нападот на Кина на Тајван: Еве кој ќе победи

од Nikola Popovski

Ако Кина го нападне Тајван, Тајван успешно би се бранел со помош на САД и Јапонија, но загубите би биле огромни и на двете страни. Тоа го покажа симулацијата на воениот конфликт во индо-пацифичкиот регион.

„Wall Street Journal“ пишува дека симулацијата одржана во вашингтонскиот тинк-тенк, Центарот за стратешки и меѓународни студии, тестирала како кинеската и американската страна би реагирале на меѓусебните потези, пренесува „Јутарњи лист“.

Сценариото за воена игра претпоставуваше дека Кина одлучила да го нападне Тајван и дека САД му доаѓаат на помош на Тајпеј. Во првите три недели по инвазијата на Тајван, Кина ќе потоне два американски носачи на авиони и други американски бродови, ќе ги нападне американските бази низ Јапонија и Гуам и ќе уништи стотици напредни американски борбени авиони.

Кина ќе слета со 20.000 војници на југоисточниот брег на Тајван, но нивната амфибиска флота ќе биде уништена од американски и јапонски ракетни и подморнички напади.

Кина го гледа Тајван како своја територија

Кина го гледа Тајван како своја територија со која сака да се обедини. Во таа намера не е исклучена употребата на воена сила. Аналитичарите веруваат дека раните неуспеси на Русија за време на инвазијата на Украина го принудија кинескиот претседател Си Џинпинг да ги преиспита своите намери во Тајван.

Многу експерти велат дека големите вежби на Кина по посетата на Ненси Пелоси најавуваат стратегија за воздушна и морска блокада на островот. Но, симулациите како онаа што се играше минатата недела, слични на игрите што ги води Пентагон, можат да подготват и тестираат различни сценарија.

Замислениот конфликт беше поставен во 2026 година, а секоја страна беше ограничена од воените способности што ги покажаа во реалноста. Седумчасовната воена симулација вклучуваше „црвени“ и „сини“ тимови, 10-страни коцки и сложени компјутерски пресметки.

Противничките тимови наизменично се менуваа на мапите на регионот на Пацификот и на картите на Тајван, а компјутерите пресметуваа сè, од големината на пистите за авиони до времето потребно за повторно вооружување на подморниците.

Симулацијата не вклучуваше употреба на нуклеарно оружје, но вклучуваше амфибиска инвазија. Кина долго време го заплашува Тајван со амфибиска инвазија низ Тајванскиот теснец долг 100 милји, Денот Д во стилот на Втората светска војна. Но, таквата стратегија би била ужасен напор за Кина.

И покрај ужасните загуби во бродови, авиони и работна сила, американските сили ќе ги бомбардираат кинеските пристаништа, ќе елиминираат голем број бродови и успешно ќе ги нападнат послабите амфибиски бродови кои треба да транспортираат војници и резерви.

Според симулацијата, Тајпеј и САД би можеле да го одбранат островот, но цената за економијата на Тајван би била висока. Способноста на Тајван да одговори на напад би била попречена од кинеските информативни операции и саботажа. Војската на САД би била толку „ранета“ што ќе бидат потребни години за да се обнови, што последователно ќе влијае на американската глобална моќ.

Слични содржини